بیوگرافی اولیور کان

الیور کان

اولیور کان رالف کاپیتان و بازیکن پیشین تیم ملی آلمان و باشگاه بایرن مونیخ است. کان یکی از بهترین دروازه‌بانان تاریخ فوتبال جهان است؛ کان که هوادارن او لقب King یا سلطان را به او داده‌اند و او را بهترین دروازه بان جهان دانسته اند او تنها دروازه‌بانی است که عنوان بهترین بازیکن جام جهانی در سال ۲۰۰۲ که بازیکنان بسیار بزرگی همچون رونالدو برزیلی، ریوالدو، زیدان، روبرتو کارلوس حضور داشتند را از آن خود کرده‌است.

درسال ٢٠١۴ مسابقات جام جهانی در شبکه zdf که اولیور کان مفسر بازی های ملی آلمان بود، ریوالدو اسطوره سابق برزیلی ها در برنامه حضور پیدا کرد و همگان را شگفت زده کرد. در اواسط برنامه بود که ریوالدو پیراهنی که در سال ٢٠٠٢ از کان به رسم یادبود گرفته بود را در مقابل دوربین به نمایش گذاشته و از اسطوره آلمانها درخواست امضا بر روی پیراهن را کرد و کان نیز با کمال میل پیراهن را امضا کرده و دوباره تقدیم ریوالدو کرد.

وقتی در رابطه با نگهداری پیراهن کان از ریوالدو سؤال شد او در جواب مجری شبکه گفت من این پیراهن را با عشق در خانه نگهداری میکنم چون که این پیراهن متعلق به بهترین دروازبان فوتبال بوده و برای من دارای احترام فراوانی است. همسرم روزی به من گفت که این پیراهن امضا اولیور کان را کم دارد و من نیز در جمع خانواده به همسر و فرزندانم قول دادم که هر طور شده خود را روزی به اولیور رسانده و امضا را از او بگیرم.من و اولیور کان دوستان بسیار خوبی برای هم هستیم.

در سال ٢٠٠٨ ورزشگاه آلیانز آرنا که تماشاگر خداحافظی دروازبان افسانه‌ای اش بود در میان ٨٠ هزار تماشاگر در مونیخ اولیورکان دستکش هایش را در سن ٣٩ سالگی آویخت تا این گونه پایانی باشد بر دروازه‌بانی که به عقیده بزرگترین مربیان و کارشناسان فوتبال که میگویند همتایش نخواهد آمد.

در شب خداحافظی اولیور اتفاق عجیبی افتاد. کان با پیراهنی پای بر میدان گذاشت که تمام تاریخ باشگاه بایرن مونیخ با فونت بسیار ریز بر روی آن حکاکی شده بود. باشگاه بایرن مونیخ با این کار قصد داشت که به تمام نگاه های دنیا یاداور باشد که باشگاه ما تاریخش را مدیون این مرد بزرگ است و اینگونه بود که افسانه و تایتان فوتبال دنیا با دور افتخار و با چشمانی گریان با هواداران خداحافظی کرد و به دوران طلایی و باشکوه خود پایان بخشید.

بهترین دروازه بان جهان

آلمانها در شرایطی در جام جهانی ٢٠٠٢ پای بر میدان گذاشتند که جز دروازه‌بانشان ستاره نامی در ترکیب خود نمیدیدند و حتی خود مردم آلمان انتظاری ازتیم خود نداشتند تا به نیمه نهایی راه یابد ولی به یکباره ستاره دروازه‌بانی خود را پرفروغ یافته و الیورکان افسانه ای با درخشش و واکنش های استثنایی خود یک تنه تیم ژرمن ها را به فینال رساند و جواب تمام منتقدان خود را در آن سال داد.

اما از شانس بد اولیور کان و ژرمن ها درمقابل کره‌ی جنوبی در دقیقه ٧٩ کان از ناحیه تاندوم دست چپ و انگشت شست دچار مصدومیت شدیدی گردید و قادر نبود با آن وضعیت مصدومیت آلمان هارا که خود یک تنه به فینال رسانده بود همراهی کند ولی با اصرار و فشار رودی فولر مربی وقت آلمان ها بر دکتر تیم ویل هرمان مولر ولفارت که هر طور شده باید کان در بازی پایانی درقفس توری قرار بگیرد و در نهایت اولیور درون دروازه ایستاد لیکن مجدد در بازی فینال از سوی لوسیو مدافع حریف دچار ضربه به نقطه آسیب دیده شد تا مشکلات و آسیب دیدگی وی دوچندان شود تا آن اشتباه معروف و ریباند توپ در مقابل رونالدو بزرگ تا دروازه ژرمن ها فرو ریزد و به مقام دومی بسنده کرده و کره را ترک کنند.

زندگی‌نامه

الیور کان متولد پانزدهم ژوئن ۱۹۶۹ در شهر کارلسروهه در جنوب آلمان و در نزدیکی شهر اشتوتگارت است. او از هفت سالگی رو به ورزش فوتبال آورد و در تیم نوجوانان کالسروهه مشغول به بازی شد. او هرگز به تیم ملی جوانان دعوت نشد. سپس او از سال ۱۹۹۰ کار خود را در بوندس لیگا آغاز کرد و در سطح اول فوتبال آلمان شروع به فعالیت کرد. نخستین موفقیت او، رسیدن با تیم کارلسروهه به مرحله نیمه نهایی جام یوفا در سال ۱۹۹۳ بود. او با بازیهای خود و نوع خاص دروازه‌بانی اش همه را در آن مقطع زمانی در لیگ آلمان متعجب کردو در سال ۱۹۹۴ لقب «دروازه‌بان سال» را به خود اختصاص داد. تا اینکه در نهایت برای حضور در رقابتهای جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا به تیم ملی آلمان دعوت شد؛ ولی در تیم ملی دروازه‌بان سوم بود و سنگربان اول آلمان‌ها در آن سالها بدو ایگنر بود و کان هرگز نتوانست در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا به میدان برود. اما پس از بازگشت از جام جهانی و در شرایطی که مدت زمانی به آغاز فصل جدید بوندس لیگا باقی نمانده بود او در آغاز فصل ۹۵–۱۹۹۴ با پیشنهاد باشگاه باواریایی بایرن مونیخ مواجه شد. او با مبلغ پنج میلیون مارک بی درنگ از باشگاه کارلسروهه که از دوران کودکی در آن عضویت داشت به سمت مونیخ حرکت کرد و به قرمزهای باواریا پیوست. این مبلغ تا آن زمان در بوندسلیگا برای هیچ دروازه‌بانی پرداخت نشده بود.

اولیور کان

او در سال ۱۹۹۵ دروازبان دوم آلمانها و رقیب اصلی آندریاس کوپکه بود. بایرنی‌ها در سال ۱۹۹۹ به خاطر کان ستارهٔ تیم، در لیگ قهرمانان اروپا درخشیدند. اما در فینال مسابقات و در وقت اضافه با دریافت دو گل از منچستر یونایتد در حالی که تا دقیقه ۹۰ یک بر صفر بیش بودند بازی را واگذار کردند. اولیور بعدها گفته بود که: «شوک منچستر را تا مدت‌ها نتوانستم فراموش کنم».
بایرن بعد از آن در سال ۲۰۰۱ توانست به لطف اولیور کان بار دیگر در بازی نهایی حضور یابد و این بار در ضربات پنالتی بر «والنسیا» غلبه و جام قهرمانی را تصاحب کند. کان با دفع سه پنالتی، ستاره آن مسابقه لقب گرفت.
آلمان‌ها در جام جهانی ۲۰۰۲ توانستند مقام دوم را کسب کنند که این را مدیون ستارهٔ پرفروغ خود الیور کان بودند. کان در جام جهانی ۲۰۰۲ به عنوان اولین دروازه‌بان جایزهٔ بهترین بازیکن جام (توپ طلای آدیداس) را تصاحب کرد.
کان در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ رسماً با انجام بازی خداحافظی کناره‌گیری خود را از فوتبال اعلام کرد. در این بازی تمامی بازی کنان سابق تیم بایرن‌مونیخ و تیم ملی آلمان حضور داشتند و تماشاگران زیادی نیز به الیانس ارنای شهر مونیخ آمده و کان دروازه‌بان اسطوره‌ای این تیم را تشویق کردند.

افتخارات

فردی

 • بهترین دروازبان اروپا در سال‌های :۱۹۹۹_۲۰۰۰_۲۰۰۱_۲۰۰۲
 • بهترین دروازبان جهان در سال های:۱۹۹۹_۲۰۰۱_۲۰۰۲
 • بهترین دروازبان جام جهانی :۲۰۰۲
 • بهترین بازیکن جام جهانی در سال ۲۰۰۲

باشگاهی

 • بوندس لیگا: ۱۹۹۷، ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۱، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۸
 • جام حذفی فوتبال آلمان: ۱۹۹۸، ۲۰۰۰، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۸
 • لیگا پوکال: ۱۹۹۷، ۱۹۹۸، ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷
 • جام یوفا: ۱۹۹۶
 • لیگ قهرمانان اروپا: ۲۰۰۱
 • جام بین قاره‌ای: ۲۰۰۱

بهترین دروازه بان جهانملی

 • قهرمانی در جام ملت‌های اروپا: ۱۹۹۶
 • جام جهانی فوتبال دوم: ۲۰۰۲
 • سوم جام جهانی: ۲۰۰۶

افتخارات شخصی اولیور کان

 • بهترین بازیکن بازی: برای عملکرد فوق‌العاده در دیدار فینال لیگ قهرمانان اروپا، ۲۰۰۱
 • بهترین دروازه‌بان جهان فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال -اول: ۱۹۹۹، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲
 • بهترین دروازه‌بان جهان فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال – دوم: ۲۰۰۰
 • بهترین دروازه‌بان جهان فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال – سوم: ۲۰۰۳
 • بهترین دروازه‌بان جهان فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال – چهارم: ۲۰۰۴
 • بهترین دروازه‌بان اروپا: ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲
 • مرد سال فوتبال آلمان: ۲۰۰۰، ۲۰۰۱
 • مرد سال فوتبال جهان: دوم، ۲۰۰۲
 • بوندسلیگا بهترین دروازه‌بان: ۱۹۹۴، ۱۹۹۷، ۱۹۹۸، ۱۹۹۹، ۲۰۰۱
 • توپ طلای جام جهانی:۲۰۰۲ ۲۰۰۲
 • بهترین دروازه‌بان جام جهانی: ۲۰۰۲
 • جایزه بازی جوانمردانه یوفا: ۲۰۰۱
 • جایز ورزشی نشریه بیلد: ۲۰۰۶

همچنین مطالعه کنید؛

وین رونی / وازا 10 جاودانه یونایتد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 + پانزده =

فهرست