بیوگرافی غفور جهانی

غفور جهانی

غفور جهانی زاده ۲۸ خرداد ۱۳۳۰ – در شهر بندرانزلی استان گیلان بازیکن فوتبال اهل ایران است. وی فوتبال را در بندر انزلی و از زمینی شروع کرد که از آن زمین بازیکنان بزرگی چون سیروس قایقران، علی نیاکانی و عزیز اسپندار هم به فوتبال ایران معرفی شدند. او از اسطوره های فوتبال باشگاه ملوان بندرانزلی و تیم ملی ایران است همچنین او با تک گل خود مقابل استرالیا باعث صعود تیم ملی فوتبال ایران برای اولین بار به جام جهانی شد.

زندگی ورزشی

در نوجوانی به عضویت تیم نوجوانان منتخب بندرانزلی درآمد و از این راه ابتدا به تیم ملی نوجوانان در آمد. در ادامه وی به عضویت تیم‌های ملی جوانان، امید و در نهایت تیم ملی ایران درآمد.

در آن زمان فوتبال ایران به صورت باشگاهی نبود و به صورت منتخب استان‌ها بود. در سال ۱۳۴۹ تیم منتخب گیلان با داشتن غفور جهانی قهرمان ایران شد. او پس از درخشش در باشگاه ملوان بندر انزلی و کسب عنوان آقای گل ایران به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد.

در مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸ توانست با گلزنی به تیم ملی فوتبال استرالیا، همراه تیم ملی ایران برای نخستین بار به جام جهانی فوتبال راه پیدا کند. تیم ملی فوتبال ایران، با بازی و گل‌های غفور جهانی توانست به جام جهانی آرژانتین برود. وی به همراه ملوان هم افتخاراتی چون قهرمانی جام حذفی را بدست آورد و یکسال بعد از جام جهانی از فوتبال خداحافظی کرد. جهانی چندی بعد باشگاه استقلال انزلی را بنیان‌گذاری کرد. با جدا شدن جهانی چند نفر دیگر از بازیکنان ملوان از جمله محمود پیشگاه هادیان، رضا ویشگاهی، قاسم سلطان زاده، رمضان احمد پور و نصرت ایراندوست هر کدام به عللی ملوان را ترک کردند. غفور جهانی کارمند بازنشسته گمرک ایران است و هم‌اکنون مربیگری تیم‌های محلی بندرانزلی را برعهده دارد.

آکادمی فوتبال

اوج درخشش این بازیکن به دهه پنجاه خورشیدی برمی گردد که وی در باشگاه ملوان بندر انزلی در نقش مهاجم بازی می‌کرد. با راهیابی به تیم ملی، شهرت و محبوبیت وی در سطح کشور گسترش یافت. غفور جهانی که از وی با عنوان شیر گیلان یاد می‌شد.

از دلایل خداحافظی غفور جهانی از فوتبال قانون بیستو هفت سالگی بود که در سال پنجاهو هفت بعد از انقلاب اسلامی تصویب شد که این قانون باعث شد که بازیکنان فوتبال بالای بیستو هفت سال به تیم ملی دعوت نشوند، که این قانون باعث شد بازیکنان بزرگی در دوران اوج خود همچون ناصر حجازی، حسن روشن، علی جباری، علی پروین و غفور جهانی و خیلی دیگر از بازیکنان از تیم ملی و کلا فوتبال خداحافظی کنند.


همچنین ببینید؛

فیروز کریمی / از لباس ارتش تا قهرمانی آسیا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده − سیزده =

فهرست