نقش بازیکنان فوتبال در زمین و وظایف آنها در زمین فوتبال

نقش بازیکنان فوتبال( دروازه بان ، مدافع ، هافبک ، مهاجم ) / در این مقاله می خواهیم به نقش بازیکنان فوتبال در زمین مسایقه و وظایفی که باید انها در زمین مسابقه انجام بدهند بپردازیم. این را همه می دانند که در فوتبال از هر تیم یازده نفربه میدان می روند که یعنی بیست و دو نفر در یک جدال سخت باید به دنبال توپ بدوند و سر آن با هم مبارزه کنند و وظایف خود را که مربی برایشان تعیین کرده است انجام دهند تا هم تیمشان به برد و پیروزی برسد و هم خودشان را یا به مربی یا به تیم مورد علاقه خود ثابت کنند.

خلاصه ای از نقش بازیکنان فوتبال و وظایف آنها

در فوتبال از هر تیم یازده نفر توسط مربی تیم انتخاب می شوند که از این یازده نفر یک نفر دروازه بان تیم است که وظیفه ان حفاظت از دروازه تیم خود می باشد و همیشه پست او ثابت است. پست بعدی خط دفاع می باشد که طبق تشخیص مربی تعداد ان متغیر میباشد، خط دفاعی تیم شامل سه بخش می شود یک دفاع در سمت راست زمین که رو به جلو بازی می کند و موقع ضد حمله حریف با سرعت بالا باید برگردد و به خط دفاع تیم خود کمک بکند. بخش دوم دفاع چپ می باشد که در سمت چپ خط دفاعی قرار دارد و وظایف آن مثل دفاع راست می باشد و اما بخش سوم دفاع مربوط می شود به مدافعان وسط آنها وظیفه دارند جلوی حملات تیم حریف را بگیرند و آنها را خنثی کنند مدافعان وسط به خاطر قد بلندی که دارند در بعضی از حملات تیم خود که به کرنر و ضربات ایستگاهی یا حمله از جناحین منجر میشود آنها وارد محوطه جریمه حریف می شوند تا بتوانند از این ویژگی‌ خود استفاده بکنند و دروازه حریف را باز بکنند. بعد از دفاع نوبت به خط هافبک می رسد که تعیین تعداد آن و تعیین وظایف انها باز هم با مربی است خط هافبک شامل هافبک هجومی که به حمله کمک می کند، هافبک راست و چپ که در جناهین قرار دارند و بعضی وقت ها طبق تشخیص مربی به جای مدافعان چپ و راست به زمین می روند یا بلعکس، هافبک دفاعی هم از اسمش معلوم است که باید یک خط عقب تر از دیگر هافبک ها بازی کند و در دفاع به تیم خود کمک شایانی بکند اکثرا به هافبک های دفاعی لقب فرمانده را می دهند زیرا خیلی جنگجو هستند و تلاش زیادی می کنند، هافبک وسط در بعضی از مواقع مربی برای هجومی کردن تیم خود هافبک دفاعی را یک خط جلو تر می کشد یا به جای آن از یک پلی میکر استفاده می کند تا بازی سازی کند و توپ را در تمامی مناطق زمین پخش بکند، بعد از خط هافبک نوبت به خط حمله یا فروارد می است که باز هم مربی طبق ترکیب تعداد آن را تعیین میکند خط حمله شامل مهاجم نوک یا هدف و مهاجم سایه است و یا مثل ترکیب بعضی از تیم ها به صورت مثلثی هست مثل خط آتش استقلال که مهدی قایدی در سمت چپ، شیخ دیاباته نوک و ارسلان مطهری سمت راست خط حمله قرار دارد وظیفه اصلی خط حمله گلزدن است.

نقش بازیکنان فوتبال

تعریف کامل نقش بازیکنان فوتبال و وظایف آنها در زمین

– دروازه بان

در بازی فوتبال به کسی که برای نگهداری و محافظت از دروازه می‌کوشد و مانع ورود توپ به داخل آن می‌شود دروازه‌بان می‌گویند. دروازبان تنها بازیکنی است که می‌تواند از دستانش برای گرفتن توپ استفاده کند.(البته فقط در محوطه مشخص شده یا به اصطلاح محوطه 18 قدم یا محوطه جریمه)

وظایف دروازه بان

بهترین دروازه بانها فرز و چالاک هستند و واکنشهای سریعی دارند. به عنوان یک دروازه بان وظیفه اصلی شما جلوگیری از ورود توپ به دروازه است. هنگام نجات دروازه همه قسمت های بدن می توانند مورد استفاده قرار گیرند. اما قسمت مهم همیشه دست هایتان خواهد بود. هنگام گرفتن یک توپ بلند دست هایتان را با انگشتان باز و شستهای به هم چسبیده  به شکل w در آورید. ساعد شما طوری باید خم شده باشد که قدرت توپ را بگیرد.

متوقف کردن توپ

یک دروازه بان همیشه باید برای گرفتن توپ های بلند پرش کند. اگر نتوانستید شوت بلند را دریافت کنید با مشت های خودتان توپ را به بیرون بزنید. برای شوت هایی که بالا تر از سینه هستند بدنتان را روبروی توپ قرار دهید دستان خود را به شکل یک فنجان به دور توپ حلقه کنید و توپ را بگیرید و در مورد شوت هایی که غیر قابل دسترس هستند شیرجه بزنید و به کف دست طوری زاویه بدهید تا توپ از کنار تیر عمودی یا افقی به بیرون فرستاده شود. دروازه بانان برای متوقف کردن توپ نیاز به پیش بینی مسیر حرکت توپ و انجام حرکات سریع دارند.

 

اگر می خواهید به یک دروازه بان مطمئن و آینده دار تبدیل بشوید آکادمی فوتبال نامداران در اختیار شماست

 

مربی

دستورات دروازه بان

یک دروازه بان باید به بازیکنان دفاع دستورات لازم را بدهد. دانستن این که بازیکنان دفاع چه موقع توپ را باید به عقب و به سمت دروازه بان پاس بدهند اهمیت خیلی زیادی دارد.

بازی موقعیتی

چون دروازه بان همیشه بین توپ و گل قرار دارد لازم است که همیشه بر روی توپ متمرکز باشد. اگر یک مهاجم به طرف دروازه ضربه می زند تنگ تر کردن زاویه بسیار اهمیت دارد. این بدین معنی است که کم کم به طرف توپ حرکت کرده و قسمت کمتری از دروازه را در مقابل مهاجم قرار دهد.

خصوصیات یک دروازبان مطمئن:

 • كیفیت های بدنی : اندازه و قد و قواره مناسب ـ چابكی ـ عكس العمل و سرعت انفجاری ـ مهارت های پرشی ـ انعطاف پذیری
 • كیفیت های تكنیكی مورد نیاز : دستانی مطمئن ـ تكنیك خوب روی خط دروازه و در هوا ـ مهارت در بازی با پا
 • كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز : انتخاب در جایگیری حركات ـ تخمین زننده خوب ـ پخش و توزیع كننده خوب
 • كیفیت های ذهنی مورد نیاز : شخصیت ـ اعتماد به نفس ـ آرام و خونسرد ـ دارای تمركز – نداشتن استرس – به توجه به حواشی

– مدافع

مدافع بازیکنی است که در پشت هافبک‌ها قرار دارد و اولین هدفش پشتیبانی از دروازه‌بان است. وظیفهٔ اولیه او جلوگیری از حملات حریف است برای گل زدن.

وظایف مدافع

بعنوان یک مدافع وظیفه شما متوقف کردن مهاجمان حریف بدست آوردن توپ و شروع یک حمله جدید برای تیم خودتان است. انجام این وظیفه وحدت افراد تیم را می طلبد.

سد راه کردن بوسیله تکل صحیح

دو نوع تکل اصلی وجود دارد: تکل سرخوردنی و تکلی که مانع حرکت بازیکن حریف می شود. برای انجام این نوع تکل قبل از اینکه بازیکن حریف بتواند پاس دهد به توپ حمله کنید از تمام وزن خود استفاده کنید و داخل پا را تا جاییکه ممکن است نزدیک توپ ببرید. شما باید پا را در همان موقعیت قرار دهید تا بتوانید توپ را بعد از انجام تکل بدست آورید. (همیشه هنگام تکل زدن به توپ نگاه کنید)

تکل سرخوردنی

یک تکل سرخوردنی موفق به زمان سنجی مناسب نیاز دارد. این تکل بیشتر از آنکه بتواند توپ را دریافت کند آن را از بازیکن حریف دور می کند. هنگامی که بازیکن حریف توپ را در اختیار دارد به طرف او بدوید و روی زمین سر بخورید . هنگامی که یک پا را به طرف توپ می برید پای دیگر خود را خم کنید. سعی کنید تا پریدن خود را زمان بندی کنید سپس هنگامی که در حداکثر ارتفاع هستید به توپ ضربه بزنید.

تمرکز کردن

تمرکز شامل ایستادن نزدیک بازیکنان حریف برای جلوگیری از پاس دادن و شوت یا دریافت توپ بوسیله آنها است . هنگامی که بر روی بازیکن دیگر تمرکز دارید مهم این است که بین بازیکن و دروازه قرار گیرید مهاجم سعی می کند که از دست شما فرار کند پس شما باید بدانید که توپ کجاست و بازیکن قصد رفتن به کدام منطقه را دارد.

سر زدن تدافعی و هجومی

یک سرزن مدافع باید توپ را تا جاییکه ممکن است دور کند. زمان دویدن و پرش اهمییت زیادی دارد برای زدن ضربه سر محکم تر با ارتفاع بیشتری به هوا بپرید هر چه ارتفاع بیشتر باشد بهتر است. یادتان باشد که برای زدن توپ به سمت بالا از پیشانی استفاده کنید و همیشه از نیمه تحتانی توپ ضربه بزنید.

 

اگر می خواهید به یک مدافع مطمئن و آینده دار تبدیل بشوید آکادمی فوتبال نامداران در اختیار شماست

 

مدافع

خصوصیات مدافع

1_ مدافعین كـــــناری چپ و راست:

 • كیفیت های بدنی: سرعت در استقامت ( هوازی و غیر هوازی )ـ سرعت انفجاری
 • كیفیت های تكنیكی مورد نیاز: تكنیك دفاعی ـ تكل كننده ـ مهارت در دریافت توپ و كیفیت خوب در ارسال پاس ـ حركت با توپ
 • كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز: استقرار و جایگیری ـ زمان بندی عمل ـ شركت در بازی حمله ای ـ تطبیق پذیر بودن در حمله
 • كیفیت های ذهنی مورد نیاز: دارای روحیه تهاجمی و در گیری ـ بااراده و مصمم ـ اعتماد به نفس

2_ مدافعین مــــــركزی:

 • كیفیت های بدنی: قد ـ توان عضلانی و مهارت های پرشی ـ سرعت ـ تحرك و جنبش
 • كیفیت های تكنیكی مورد نیاز:  قطع كننده و مانع ـ كنترل توپ در یك نبرد تن به تن ـ قدرت سرزدن ـ پاسهای بلند و كوتاه
 • كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز: تخمین زدن ـ جایگیری ـ یارگیری ـ بازی پوشش و حمایت
 • كیفیت های ذهنی مورد نیاز: به صورت فطری رهبر باشدـ هدایت كننده ـ خونسرد و توانایی در آرام ماندن ـ مشوق

– هافبک / بازیکن میانه

هافبک یا بازیکن میانه بازیکنی است که جایگاهش بین پدافندگر(مدافع) و مهاجم است. وظیفهٔ اصلی آن‌ها بی بهره کردن تیم حریف از توپ است(که معمولا با تکل انجام می‌شود)٫ تا توپ را به تصرف خود درآورند و برای مهاجمان خودی بفرستند.

وظایف هافبک

بازیکنان خط میانی اغلب به ژنرالها و فرماندهان زمین مشهور هستند چون بازی آنها بر تمام مناطق زمین تاثیر می گذارد. این بازیکنان ممکن است به بازیکنان حمله  یا مدافعان کمک کنند. بازیکنان خط میانی آزاد هستند تا در مواقع لزوم در همه جای زمین حضور داشته باشند.

کنترل توپ

تسلط بر توپ اهمیت زیادی دارد. به کنترل در آوردن توپ در یک حرکت به بازیکن خط میانی اجازه می دهد که توپ را با دقت بیشتری پاس دهد. برای کنترل توپهای بلند آن را روی سینه آرام کنید.

حبس کردن توپ

یکی از راههای مهم کنترل توپ حبس کردن آن است. این کار شامل متوقف کردن توپ بین کف پا و زمین می شود هنگامی که توپ به طرف شما می آید پای خود را از زمین بلند کنید و اجازه دهید تا توپ در زیر پای شما قرار گیرد. نگاه کردن به توپ و زمان بندی بسیار اهمیت دارد.

پاس های بلند و تعویض منطقه بازی

هنر یک بازیکن خط میانی دانستن این است که در چه مواقعی باید به یارانش پاس بلند و در چه مواقعی پاس کوتاه بدهد. پاس بلند می تواند یک ضربه برای خودتان و دویدن به طرف توپ در زاویه باشد. برای ارتفاع دادن به توپ پای خود را عقب ببرید و با روی پا به توپ ضربه بزنید.

پاس های کوتاه

برای دادن پاس دقیق به بازیکن هم تیمی خود از داخل پا استفاده کنید پای دیگر را در نزدیکی پای ضربه زننده قرار دهید و چشمهایتان روی توپ باشد. توپ را از وسط و با ارتفاع پایین بزنید توپ در جهتی که شما انتظار دارید می رود و باید درست در جلوی هم تیمی شما قرار بگیرد. پای خودتان را از مفصل ران به بیرون بگردانید و از قسمت داخلی پا برای پاس دادن استفاده کنید.

دریبل کردن

یکی از هیجان آورترین صحنه های یک مسابقه فوتبال تماشای عبور بازیکن از بازیکن حریف بوسیله دریبل کردن است. این کار نیاز به مهارت زیادی دارد. وقتی دریبل می کنید مهم این است که کنترل توپ را در اختیار داشته باشید تا در هر زمان بتوانید جهت خود را تغییر دهید. توپ همیشه باید در جلوی پای شما قرار داشته باشد که شما بتوانید با استفاده از داخل و خارج پا ضربات آرامی به توپ بزنید. اگر شما با بازیکن حریف مواجه شدید توپ را به یک جهت حرکت دهید وقتی که حریف به آن طرف آمد از طرف دیگر عبور کنید. از قسمت بیرونی پا برای بردن توپ به طرفین استفاده کنید. با استفاده از قسمت داخلی پا توپ را کمی به جلو حرکت دهید. بوسیله یک ردیف مخروط پلاستیکی دریبل کردن را تمرین کنید. توپ را زیاد از خود دور نکنید. دریبل کردن ماهرانه حریفان را گیج و تکل کردن برای آنها را مشکل می کند.

اگر می خواهید به یک هافبک مطمئن و آینده دار تبدیل بشوید آکادمی فوتبال نامداران در اختیار شماست

بازیکن میانه

خصوصیات هافبک:

1_ هافبك دفــــــاعی

 • كیفیت های بدنی: استقامت ( هوازی ) ـ قدرت ـ تحرك و جنبش
 • كیفیت های تكنیكی مورد نیاز: تكنیك دفاعی ـ پاس دادن ـ دریافت توپ و كنترل ـ دریبل كردن توپ به كنار جهت توزیع آن به جلو زمین
 • كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز: استقرار و جایگیری ـ تخمین زدن ـ پرش كردن
 • كیفیت های ذهنی مورد نیاز: كیفیت های فریب دادن ـ فروتن و افتاده ـ روحیه تعاون و همكاری ـ بااراده و مصمم.

2_ هافبكهای كـــــناری راست و چپ

 • كیفیت های بدنی: استقامت ( هوازی و غیر هوازی )ـ سرعت
 • كیفیت های تكنیكی مورد نیاز: حركت كردن با توپ ـ دریبل كردن ـ سانتر كردن ـ شوت زدن
 • كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز: برگشت برای دفاع كردن ـ شركت در حمله ـ پرس كردن ـ شركت در درگیری ها و پیروزی در آن
 • كیفیت های ذهنی مورد نیاز: دارای روحیه بخشنده ـ بااراده و مصمم ـ دارای تمركز ـ میل و اراده در پذیرش ریسك

– فروارد / مهاجم

فورواردها یا مهاجمان بازیکنانی هستند که در نزدیک ترین ردیف به دروازهٔ حریف بازی می‌کنند که مسئولیت گل زدن را به تیم حریف را دارند.

وظایف مهاجم

غیر از سر زدن و شوت کردن توپ یک مهاجم نیاز دارد یاد بگیرد که در زمان درست در موقعیت درست قرار داشته باشد. مهاجم باید پاس ها را پیش بینی کند و در زمان درست به آن موقعیت برود تا حریفان را سر در گم کند.

هافبک

جا گذاشتن حریف

یک بازیکن بزرگ فضایی را برای خود ایجاد می کند که بوسیله بازیکن حریف مراقبت نشود. برای انجام این کار تغییر جهت دادن مهم است یا وقتی مشغول دویدن هستید ناگهان بایستید این کار برای گیج کردن بازیکن حریف مفید است. یک زمان ممکن است که شما از چنگ بازیکن حریف بگریزید توپ باید قبل از اینکه حریف آن را بدست آورد به شما برسد. مهم است بخاطر داشته باشید یک بازیکن در 90 دقیقه به طور متوسط فقط 3 دقیقه توپ را در اختیار دارد. پس کارهای زیادی می توان بدون توپ انجام داد. توپ را به یک طرف حرکت دهید و هنگامی که مدافع به همان جهت حرکت کرد توپ را از کنار آن عبور دهید. هنگامی که بازیکن حریف برای تکل زدن حرکت می کند چشم هایتان روی توپ حریف باشد.

سر زدن تهاجمی

در مقابل سر زنی مدافع سر زن مهاجم سعی می کند که توپ را به درون گل وارد کند. مهاجم باید برای سر زدن از پایین توپ محکم به آن ضربه بزنید این بدین معنی است که شما باید به بدن خود حالت ارتجاعی دهید تا بلندتر بپرید. سعی کنید که توپ را به نزدیکی خط دروازه بفرستید چون در این حال مهار کردن توپ بوسیله دروازه بانان مشکل تر خواهد بود. مانند سر زدن تدافعی همیشه پیشانی مورد استفاده قرار می گیرد و مهم این است که توپ را با اطمینان بزنید نه اینکه امیدوارانه فقط به هوا بپرید.

شوت زدن

چه بخواهید توپ را به بیرون محوطه جریمه بفرستید یا اینکه بخواهید شلیکی کنید که تور دروازه را پاره کند اگر شوت کردن بلد نباشید نمی توانید گل بزنید. یک شوت خوب ترکیبی از قدرت و دقت است. برای انجام این کار پای دیگر خود را نزدیک پای شوت کننده قرار دهید و از داخل پا استفاده کنید و توپ را از نیمه زیرین آن شوت کنید. برای کمک به حفظ تعادل دستهای خود را باز کنید.

 

اگر می خواهید به یک مهاجم سریع و چهار چوب شناس تبدیل بشوید آکادمی فوتبال نامداران در اختیار شماست

 

فروارد

خصوصیات مهاجم

 • كیفیت های بدنی: توان (در درگیری ها ) ـ سرعت ـ سرزندگی ـ چابكی
 • كیفیت های تكنیكی مورد نیاز: تمام كنندگی ـ كنترل توپ ـ قدرت سرزنی ـ دریبل كردن و فریب دادن
 • كیفیت های تاكتیكی مورد نیاز: حركات و تحرك مداوم ـ تغییر مكان دادن ـ دویدن به فضا ـ زمان بندی در عمل
 • كیفیت های ذهنی مورد نیاز: خودخواه و خود پسند ـ فرصت طلب ـ حیله گر ـ ثابت قدم

همچنین ببینید؛

مشخصات یک مدرسه فوتبال خوب چیست؟

مقالات دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده − 6 =

فهرست