مشخصات یک مدرسه فوتبال خوب چیست؟

با تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا، خیلی از خانواده ها با معضلی به نام پرکردن اوقات فراغت فرزندانشان روبه رو میشوند و تلاش می کنند فرزندانشان را در کلاس های گوناگون ورزشی علی الخصوص فوتبال ثبت نام کنند که مدرسه فوتبال هم یکی از اولویت های خانواده ها در این زمینه بسیار مهم محسوب می شود.

مدرسه فوتبال

در صدر تمام مسایل ورزشی، مدارس فوتبال، جایگاه بسیار مهمی در پُر کردن اوقات فراغت دلبندان شما دارد. یک مدرسه ی فوتبال استاندارد عبارت است از مركز آموزش فوتبال برای كودكان تا نوجوانان سنین ۶ تا ۱۶ سال كه در آن فعالیت می کنند یا خواهند کرد.

مدرسه فوتبال

انواع مدرسه فوتبال

مدارس فوتبال به دو نوع (فصلی و دائمی) به شرح تعاریف زیر تقسیم میشوند:

۱. مدارس فوتبال فصلی

یکی از انواع مدارس فوتبال، مدارسی است كه هر ترم آن شامل هشت هفته فعال آموزش (عملی و تئوری و نمایش فیلم های آموزشی) است و در هر هفته سه جلسة ۹۰ دقیقه ای، با رعایت سرفصل های آموزشی فدراسیون فوتبال برپا می گردد.

۲. مدارس فوتبال دائمی

مدارس دائمی یکی دیگر از انواع مدارس فوتبال است. مدارسی كه لااقل سه ترم در سال را فعال هستند و هر ترم آن شامل ده هفته فعال آموزش (عملی و تئوری و نمایش فیلم های آموزشی) است و در هر هفته سه جلسة ۹۰ دقیقه ای، با رعایت سرفصل های آموزشی فدراسیون فوتبال برگزار می گردد.

اهداف مدرسه فوتبال 

گفتنی است مدارس فوتبال با هدف آموزش فوتبال به کودکان و نوجوانان تأسیس میشوند تا ضمن پر کردن اوقات فراغت با دادن آموزش های پایه ای و علمی فوتبال به توسعه و گسترش ورزش فوتبال در کشور کمک کنند و رویکرد این مدارس شناسایی هدفمند و کشف استعدادهای برتر در سنین پایین برای حضور در رده های سنی بالاتر و تیمهای باشگاهی و ملی و پرورش نسل آتی فوتبال از دیگر اهداف این مدارس است.

وظایف مدرسه فوتبال 

وظایف مدارس فوتبال عبارت اند از:

  • ایجاد محیطی سالم، مفرح و بهداشتی برای شكوفایی استعدادها
  • آموزش اصول و تكنیك های پایه در فوتبال طبق برنامه های تدوین شده آیین نامه مدارس فوتبال
  • زمینه سازی برای كشف استعدادهای برتر در رشته فوتبال
  • اعطای گواهینامه پایان دوره آموزش كه به تائید كمیته جوانان هیئت فوتبال استان مربوط رسیده باشد
  • معرفی استعدادهای برتر به باشگاه ها (كه یكی از معیار های مهم ارزشیابی مدارس فوتبال خواهد بود)
  • اقدام به بیمه حوادث و صدمات مربیان و فوتبال آموزان از طریق هیئت پزشكی ورزشی استان مربوط
  • تشكیل انجمن اولیا و مربیان در مدرسه

ما در ⚽ باشگاه فرهنگی و ورزشی نامداران ⚽ از بهترین مربیان با سطوح بالا برای آموزش ❤دلبندانتان❤ بهره خواهیم گرفت

مشخصات یک مدرسه فوتبال خوب

>> تضمین سلامت بازیکن

فوتبال، ورزشی پر برخورد بوده و برخورد هایی که امکان دارد از ناحیه سر و صورت بوجود آید مستلزم رسیدگی در زمان بسیار کوتاه است. پس تک تک ثانیه ها با ارزش بوده و آماده بودن پزشک در کنار زمین میتواند آرامش خاطری برای بازیکنان و والدینشان باشد. اولین و مهم ترین دلواپسی والدین، سلامتی روحی و جسمی فرزندشان است. یک مدرسه خوب فوتبال باید دارای کادر پزشکی مجرب و دلسوز باشد تا در صورت بروز مشکل به کمک بازیکنان بیاید.

>> استفاده از به روزترین روش های آموزشی

آموزش اصولی فوتبال از نکات مهمی است که یک مدرسه فوتبال باید به آن توجه نماید. نام و اعتبار و خدماتی که ارائه می دهد، باید همیشه مدنظر خانواده ها باشد. پس مدرسه فوتبالی باید انتخاب شود که ضمن رعایت مسائل اخلاقی، دارای امکانات مناسب و به روز باشد و از مربیان باتجربه، کاربلد و متعهد نیز استفاده کند و این ها معیار های مهمی هستند که باید خانواده ها به آنها توجه داشته باشند. گاها هزینه ای که خانواده ها در مدارس فوتبال متحمل میشوند با خدماتی که آن مدرسه ارائه می دهد، همخوانی ندارد که این نیز بار هزینه ای برای یک خانواده دربر دارد. پس یک خانواده باید با آگاهی و پرس و جو، مدرسه ی فوتبال مناسب را برای فعالیت ورزشی فرزند خود انتخاب کند.

نامداران

>> انتخاب مربی با تجربه

یک مدرسه فوتبال نباید از یک مربی که جدیدا مدرک گرفته است، استفاده کند چون آینده فوتبالی و ورزشی یک کودک در همین مکان آموزشی رقم می خورد و چنانچه کار بهینه در یک مدرسه انجام نشود، آن کودک مایوس شده و از رسیدن به مرحله رشد نیز باز می ماند. بعضی از مدارس فوتبال هیچ کار آموزشی انجام نمی دهند و موضوع آموزش، در حاشیه قرار می گیرد و کارهای انجام شده نیز صرفا برای تفریح و گذراندن وقت کودکان است.

>> جلسه با والدین و ارائه گزارش ها

یک مدرسه خوب فوتبال باید جلسات متعدد و منظم با والدین ترتیب داده و آنها را در جریان پیشرفت ها و نقاط قوت و ضعف فرزندشان قرار دهد.

>> سکوی پرتاب به مراتب بالاتر

اکثر والدینی که فرزندانشان را در مدارس فوتبال ثبت نام می کنند، قطعاً آرزو های بسیار زیادی برای رسیدن فرزندانشان به مراحل بالاتر و تیمهای مطرح تر و حتی تیم ملی کشورمان را دارند. پس یک مدرسه فوتبال مطمئن متل مدرسه فوتبال نامداران به شما این اطمینان را می هد که فرزندتان در چند سال آتی به درجات عالی در فوتبال دست خواهد یافت.

امكانات و تسهیلات مورد نیاز برای تاسیس مدرسه فوتبال 

۱- زمین فوتبال چمن مسطح و ایمن (طبیعی یا مصنوعی) با ابعاد مناسب یا سالن مسقف با ابعاد مناسب و یا زمین خاكی صاف و ایمن (كه برای جلوگیری از برخاستن گرد و غبار تدبیری اندیشیده شده باشد). حداقل اندازة زمین های مذكور برای مدرسه فوتبال، باید به ازای هر ۲۴ نفر بازیكن ۲۵ در ۳۵ متر باشد.

۲- دفتر كار مناسب برای انجام امور ثبت نام و مدیریت

۳- رختكن، سرویس بهداشتی و محل آبخوری مناسب برای هر ۴۰ نفر یك واحد

۴- حداقل امكانات  برای آموزش تئوری

 ۵- داشتن امكانات آموزش عملی از قبیل توپ فوتبال با اندازه های استاندارد (به ازای هر نفر یك توپ)، دروازة متحرك با تور مناسب، كاور مناسب در رنگ های گوناگون (هر دست یك رنگ) به تعداد هر ۲ نفر یك كاور، علائم تقسیم بندی

ویژگی های مدرسه فوتبال خوب

عواملی مثل سطح دانش و تجربه مربیان، کیفیت زمین و دیگر امکانات، روش آموزش و برخورد مربی با بازیکنان و… را از مهم ترین خصوصیت های مدارس فوتبال خوب می دانستند. مدرسه خوب فوتبال، مدرسه ای است که بچه ها در آن لذت برده و جهت رفتن به باشگاه لحظه شماری کنند. لذت بردن از فوتبال، یکی از مهمترین ویژگی ها برای مدرسه فوتبال است که بیشتر بازیکنان آنرا بچه های کم سن و سال تشکیل می دهد.

مدرسه فوتبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 × پنج =

فهرست