المپیک ؛ بعد از ۵۷ سال: راه‌یابی یک زن ایرانی به دو ۱۰۰ متر المپیک

فرزانه فصیحی، ملی‌پوش ماده ۱۰۰ متر دوومیدانی ایران موفق به کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو شد. این ورزشکار خانم، نخستین دونده زن ایرانی در مسابقات این ماده پس از گذشت ۵۷ سال است.

فرزانه فصیحی

فرزانه فصیحی، دونده ماده ۱۰۰ متر ایران با استفاده از بند یونیورسالیتی، به سهمیه حضور در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو راه یافت. فرزانه فصیحی نهمین ورزشکار زن ایرانی در کاروان ورزشی ایران در مسابقات المپیک توکیو است که با کاروان المپیکی تیم ایران به این مسایقات می رود.

سیمین صفامهر به عنوان نخستین دونده ۱۰۰ متر در تاریخ ورزش زنان ایران، در بازی های ۱۹۶۴ توکیو به میدان رفت. حالا پس از گذشت ۵۷ سال، دوومیدانی زنان ایران در ماده دو ۱۰۰ متر با فرزانه فصیحی، دوباره نماینده‌ای در بازی‌های المپیک خواهد داشت.

فرزانه فصیحی با ۲۸ سال سن، چهره‌ای آشنا در صحنه ورزش دوومیدانی ایران به شمار می‌رود. این ورزشکار، برنده مدال نقره در بخش تیمی رشته دو ۴ در ۴۰۰ متر امدادی داخل سالن آسیا در سال  ۲۰۱۶ و همچنین برنده مدال برنز رشته دو ۶۰ متر مسابقات قهرمانی دو و میدانی داخل سالن آسیا در سال ۲۰۱۸ است.

فرزانه فصیحی

آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده، هانیه رستمیان و نجمه خدمتی در رشته تیراندازی، ناهید کیانی در تکواندو، نازنین ملایی در قایقرانی، سارا بهمنیار و حمیده عباسعلی در کاراته، دیگر ورزشکاران زن در سایر تیم‌های ملی ایران در ۲۰۲۰ توکیو هستند.

 کیمیا علیزاده، برنده مدال برنز تکواندو با تیم ایران در المپیک ۲۰۱۶ (پناهنده در آلمان) و دینا پوریونس لنگرودی در تکواندو (پناهنده در هلند) نیز زنان ورزشکار ایرانی‌تبار هستند که در تیم پناهندگان و زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک، در بازی‌های المپیک توکیو به میدان خواهند رفت.

تعداد سهمیه‌های کاروان ورزشی ایران در المپیک ۲۰۲۰ توکیو در حال حاضر به ۶۵ عدد رسیده است. در تیم پناهندگان نیز مجموعا ۵ ورزشکار ایرانی‌تبار حضور خواهند یافت.


همچنین ببینید؛

مهدی عبدی ، گلی که مارادونایی بود و کارشناسان داوری

دیگر اخبار های ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

15 + هشت =

فهرست